اخبار,اخبار بین الملل,آمریکا و کره شمالی

به گزارش فارس، در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به پیونگ‌یانگ برنامه دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر این کشور را لغو کرد، رسانه‌های آمریکایی می‌گویند یک هیئت آمریکایی برای هماهنگی برگزاری این دیدار وارد کره شمالی شده‌اند.

 

به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»، روز یکشنبه گروهی از مقام‌های آمریکایی از جمله «سونگ کیم» سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی، برای رایزنی درباره دیدار سران واشنگتن و پیونگ‌یانگ، به کره شمالی سفر کرده‌اند.

 

این دیدار بر اساس برنامه قبلی قرار بود روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود، اما ترامپ با «خصمانه» خواندن بیانیه‌های کره شمالی و پس از آنکه پیونگ‌یانگ سه زندانی آمریکایی را آزاد و مرکز آزمایش اتمی خود را نابود کرد، در نامه‌ای به کیم، این دیدار را لغو کرد.

 

مقام‌های کره شمالی پیش از این نامه، در اعتراض به اظهارات «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ که گفته بود آمریکا به دنبال اجرای مدل لیبی برای کره شمالی است، گفته بودند که برای دیدار با ترامپ التماس نمی‌کنند و حاضرند با آمریکا چه در عرصه دیپلماسی و چه در یک جنگ اتمی، روبرو شوند.

 

ترامپ بعد از ارسال نامه لغو نشست، ناگهان تغییر موضع داد و گفت مقام‌های کره شمالی واکنش مثبتی به این نامه داشته‌اند و ممکن است دیدار در موعد از پیش تعیین‌شده برگزار شود. طرفین هنوز تصمیم نهایی در این مورد را اعلام نکرده‌اند.