اخبار ویژه
تبلیغات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ایران چهار راه فرهنگ‌های جهان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ایران چهار راه فرهنگ‌های جهان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز از هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ در نشست تخصصی حفظ آثار باستانی گفت: به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری رضوی، سید عباس صالحی در این نشست با بیان این مطلب افزود: کشورهایی که میراث […]


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ایران چهار راه فرهنگ‌های جهان استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز از هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ در نشست تخصصی حفظ آثار باستانی گفت:

به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری رضوی، سید عباس صالحی در این نشست با بیان این مطلب افزود: کشورهایی که میراث فرهنگی قابل اعتنایی دارند با واقعیت های مشترکی در حوزه توسعه مواجه هستند، این دارایی های فرهنگی هم بستر ساز نوع خاصی از توسعه است و هم ضرورت هایی وجود دارد که قبل از هر اقدام و برنامه ریزی باید به این ضرورت ها توجه کرد.

وی ادامه داد: حفظ بافت، اصالت ها و ارزش های فرهنگی الگوهای ویژه ای در برنامه ریزی ها را طلب می کند که باید به آن ها توجه داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست چرا که به دلیل سابقه تمدنی بسیار کهن تقریبا تمامی شهرهای بزرگ و متوسط ایران در ردیف شهرهایی قرار دارند که راوی بخش بزرگی از تاریخ، فرهنگ و هویت ایرانی و در عین حال بستری برای توسعه هستند.

وی افزود: هم اکنون ٢٣ اثر ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و ١١٣ اثر در کنوانسیون میراث ناملموس ثبت شده است که یکی از آن ها جشن نوروز است که با مشارکت ١٢ کشور منطقه صورت گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تجلی روح فرهنگی ایران زمین را در این میراث بازمانده به روشنی می توان دید،

وی با بیان اینکه هویت شهری با موضوع مواریث فرهنگی گره خورده است، افزود: چنین شهرهایی از یک سو با مسائل و مشکلات بافت های کهن مواجه هستند و از سوی دیگر باید هویت ملی – قومی خود را از آسیب حفظ کنند، همچنین ایران کشوری حادثه خیز است از این رو آثار تاریخی همواره نیازمند مراقبت های جدی هستند.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،

وی به سازه های آبی شوشتر نیز که در فهرست یونسکو قرار دارد و در سال های جنگ تحمیلی آسیب دید اشاره کرد و گفت: این سازه نیز مرمت شده است.

صالحی افزود:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تصریح کرد: میراث فرهنگی مشترک ایران، روسیه و کشورهای منطقه فرصتی دیگر برای همکاری های این کشورها است.

وی گفت:

صالحی افزود: آثار تمدن فارسی در کشور روسیه و کشورهای دیگر منطقه بسیار گسترده است و ایران می تواند در تهیه بانک های اطلاعاتی، مرمت آثار و موضوعات مشابه از جمله اموال منقول، همکاری های وسیع تری با این کشورها داشته باشد.

وی گفت: خوشبختانه این گونه همکاری ها میان ایران و کشورهای جهان و منطقه وجود داشته و دارد و با تکیه بر این تجارب می توان افق های تازه ای را برای روابط فرهنگی و تمدنی باز کرد و میراث ملموس و ناملموس انسانی را در خدمت صلح و جهانی عاری از خشونت قرار داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای شرکت در هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ روز گذشته به مدت سه روز به روسیه سفر کرده است.

این همایش با حضور وزرای فرهنگ بسیاری از کشورهای جهان، مقام های ارشد سیاسی، نمایندگان سازمان های بین المللی در حوزه فرهنگ، فعالان و اساتید سرشناس از سرتاسر جهان در پایتخت فرهنگی روسیه(شهر سن پترزبورگ) آغاز به کار کرده است.
 


مطالب مرتبط


مرکز آموزش جاسوسان فارسی‌زبان‌ در اسرائیل/ فیلم


نامه تشکر خانواده بیش از ۱۰۰ شهید منا از رئیس صدا و سیما به خاطر پخش سریال «حوالی پاییز»


غفلتی که تربیت دختران امروز و مادران آینده را دچار اختلال می‌کند