گروه انصارالله (حوثی‌ها) یمن در ساعات پایانی روز چهارشنبه موشکی را به سمت عربستان سعودی شلیک کرده و این بار مخازن آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی را هدف قرار دادند.

 

به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز، دقایقی پس از انتشار این خبر، ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که این موشک را در نزدیکی مرز یمن منهدم کرده است.

 

حمله موشکی حوثی‌های یمن به مراکز نفتی عربستان/ سعودی: سرنگونی موشک در آسمان

 

به گفتۀ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان سعودی، این موشک پس از شلیک به سمت بندر جیزان در جنوب‌غرب عربستان در حدود ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی (۱۸ و ۳۰ به وقت گرینویچ) منهدم شده و در مناطق مسکونی سقوط کرده است. به گفته او تا کنون هیچ تلفات یا خساراتی در این باره گزارش نشده است.

 

شرکت آرامکو نیز در پیامی توییتری اعلام کرد که تمام بخش‌ها و سیستم‌های این شرکت در امنیت هستند و به روال طبیعی مشغول کارند.

 

پرتاب موشک به سمت تجهیزات آرامکو یک روز پس از آن روی داد که حوثی‌ها یک نفتکش عربستان را نیز در واکنش به حملات هوایی این ائتلاف به استان الحدیده هدف قرار دادند.

 

در واکنش به این اقدام، ریاض از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا حمله حوثی‌ها به این نفتکش را محکوم کند و مانع از تشدید حملات حوثی‌ها در آبهای بین‌المللی شود.

 

بنا بر گزارش ایسنا، عربستان می‌گوید این حمله نیز با واکنش سریع یکی از کشتی‌های وابسته به ائتلاف نظامی ناکام مانده و خسارات ناچیزی به نفتکش وارد شده است.

 

حوثی‌های یمن که پایتخت و بخش قابل توجهی از مناطق شمالی این کشور را در اختیار دارند تا کنون چندین موشک را به سمت خاک عربستان سعودی شلیک کرده‌اند. شلیک این موشکها یک کشته در عربستان سعودی بر جا گذاشته و به ادعای ریاض تمام آنها رهگیری و نابود شده‌اند.

 

عربستان سعودی رقیب اصلی خود در منطقه یعنی ایران را متهم می‌کند که به حمایت نظامی و تامین موشکهای شورشیان حوثی می‌پردازد؛ اتهامی که از سوی ایران و حوثی‌ها رد شده است.

 

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد در پی آغاز حملات هوایی عربستان سعودی و امارات متحده عربی علیه حوثی‌های یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی، دست‌کم ۱۰ هزار نفر در این کشور کوچک واقع در کرانۀ دریای عرب کشته شده‌اند.