اخبار ویژه
تبلیغات

چرا بهشت کالیفرنیا آتش گرفت؟

چرا بهشت کالیفرنیا آتش گرفت؟

پیش‌بینی شده است که بادهای شدید و خشک اوایل این هفته نیز در کالیفرنیا ادامه داشته باشد، این درحالی است که آتش‌نشان‌ها همچنان در حال خاموش کردن آتش در نقاط مختلف این شهر هستند. به گزاش راسخون به نقل از ان‌پی‌آر؛ طبق گزارشات مقامات دولتی، آتش […]


چرا بهشت کالیفرنیا آتش گرفت؟پیش‌بینی شده است که بادهای شدید و خشک اوایل این هفته نیز در کالیفرنیا ادامه داشته باشد، این درحالی است که آتش‌نشان‌ها همچنان در حال خاموش کردن آتش در نقاط مختلف این شهر هستند.

به گزاش راسخون به نقل از ان‌پی‌آر؛ طبق گزارشات مقامات دولتی، آتش سوزی مرگبار شمال کالیفرنیا که از روز پنج‌شنبه آغاز شد، ویرانگرترین آتشی است که در آمریکا روی داده است و بیش از 113 هزار هکتار از جنگل‌های شمال ساکرامنتو را سوزانده است و تاکنون بیش از 29 نفر کشته شده‌اند.ترامپ دو بار در طول این هفته توئیت کرده است آتش‌سوزی در جنگل‌های کالیفرنیا به دلیل سوء مدیریت روی داده است. او همچنین تهدید کرده است اگر این مشکل رفع نشود، کمک‌های دولت قطع خواهد شد.


فرماندار کالیفرنیا، جری برون، در کنفرانس خبری روc یک شنبه به توئیت ترامپ واکنش نشان داد و اظهار داشت مدیریت جنگلی تنها یکی از عواملی است که در پیشگیری از آتش تاثیرگذار است.

برون افزود: «مدیریت جنگل‌ها به هر روشی باز هم نمی‌تواند تغییرات آب و هوایی (که تاثیرگذار در این رویدادها هستند) را متوقف کند و کسانی این موضوع را انکار می‌کنند به این تراژدی دامن می‌زنند؛ تراژدی‌ای که ما به عینه می‌بینیم و خواهیم دید.»


 


دانشمندانی که عوامل تاثیرگذار در آتش‌سوزی را بررسی می‌کنند بر این باورند که هم تغییر آب و هوایی و هم چگونگی مدیریت انسانی می‌تواند در به وجود آمدن شرایط برای آتش‌سوزی‌ها بزرگ دخیل باشند.


دمای متوسط جهانی بیش از یک درجه فارنهایت به نسیت قبل از انقلاب صنعتی افزایش داشته است. و در آب و هوای خشک، گرما برابر می‌شود با خشکی بیشتر؛ به این معنا که هوای گرم، رطوبت زمین و گیاه را می‌کشد.جنیفر بالچ، یک اکلوژیست آتش در دانشگاه کلرادو می‌گوید: « تنها مقدار ناچیز خشکی هوا، موجب افزایش قابل ملاحظه‌ای در احتمال آتش‌سوزی می‌شود.»


او افزود: «در حقیقت، شمار آتش‌سوزی‌های غرب آمریکا از سال 1970 تا به الان پنج برابر شده است.»

 


مطالب مرتبط


میزان بارندگی امسال چگونه بوده و چقدر از مخازن سد‌های کشور هنوز خالی است؟


قول قاضی‌زاده هاشمی به بیماران خاص برای تأمین داروهایشان


معجزه؛ تعبیر رهبر انقلاب از عملکرد شهید طهرانی مقدم و همکارانش + دست‌نوشته