اخبار ویژه
تبلیغات

آیت‌الله فاطمی‌نیا: رعایت ادب و متانت شرط قبولی عرض ارادت به آستان اهل بیت (ع) است

آیت‌الله فاطمی‌نیا: رعایت ادب و متانت شرط قبولی عرض ارادت به آستان اهل بیت (ع) است

آیت‌الله فاطمی نیا تأکید کرد: در عزاداری‌ها باید شأن و حرمت رسول مکرم اسلامی صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت حفظ شود. به گزارش راسخون به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا ضمن تأکید بر لزوم رعایت آداب اسلامی […]


آیت‌الله فاطمی‌نیا: رعایت ادب و متانت شرط قبولی عرض ارادت به آستان اهل بیت (ع) استآیت‌الله فاطمی نیا تأکید کرد: در عزاداری‌ها باید شأن و حرمت رسول مکرم اسلامی صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت حفظ شود.

به گزارش راسخون به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا ضمن تأکید بر لزوم رعایت آداب اسلامی و حفظ شأن و منزلت اهل بیت علیهم السلام در حین عزاداری‌ها، اظهار داشت: خوشبختانه مردم ما عشق و ارادت خاصی نسبت به رسول اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام دارند. اما آنچه که باید در حین عرض ارادت‌ها مورد توجه قرار بگیرد آن است که منزل و جایگاه این خاندان بزرگوار را بشناسیم و بر اساس آن، اظهار ارادت کنیم.

آیت‌الله فاطمی نیا، رعایت ادب در پیشگاه ائمه اطهار علیهم السلام را رمز قبولی عرض ارادت‌ها دانست و یادآوری کرد: به عنوان مثال شخصیت بزرگوار رسول اکرم صلی الله علیه و آله در عین برخورداری از سجایا و مکارم اخلاقی، بسیار باادب و محترم بودند به طوری که دشمنان آن حضرت در برخوردهای مؤدبانه ایشان، از آن حضرت درس می‌گرفتند.

این استاد اخلاق خاطرنشان کرد: دوستداران نبی مکرم اسلام هم باید در عزاداری‌های خود این نکته را مدنظر قرار دهند که تأسی به سیره و منش آن حضرت داشته باشند.

آیت‌الله فاطمی نیا ضمن انتقاد از برخی شیوه‌های عزاداری به خصوص در ایام ماه محرم و ماه صفر، اظهار داشت: هرچند که بسیاری از مداحان و سخنرانان شأن و منزلت خاندان وحی و رسالت را حفظ می‌کنند، اما متأسفانه عده‌ قلیلی هر مطلبی که می‌خواهند می‌گویند، بدون آنکه در نظر داشته باشند این مطالب را درباره کدام شخصیت می‌گویند. این افراد باید در درجه اول شناخت درستی نسبت به اهل بیت علیهم السلام داشته باشند و برای گریاندن مردم به خود اجازه ندهند هر موضوعی را با هر لحن و بیانی مطرح کنند.

این استاد بزرگ اخلاق یادآوری کرد: مطالعه کتاب‌ها و منابع اصیل و دقیق در حوزه سیره اهل بیت علیهم السلام، باید یکی از برنامه‌های مداوم برای سخنرانان، مداحان و حتی شاعران اهل بیت علیهم السلام باشد تا هر چه می‌گویند، مستند و معتبر باشد. رعایت این نکته هم موجب قبولی عزاداری‌های ما می‌شود.

استاد فاطمی نیا همچنین تأکید کرد: عزاداری‌ها برای هر یک از ائمه معصومین علیهم السلام که برگزار می‌شود، باید متین و با رعایت ادب و احترام بوده و همه مردم، سخنران‌ها و مداحان در نظر داشته باشند که در محضر بهترین خلق خدا اظهار ادب می‌کنند. بنابراین نباید اصل فراموش شده و به حاشیه‌ها پرداخته شود. چراکه این خاندان وحی و رسالت بزرگ و بزرگوار است و عزاداری برای آن‌ها هم باید با وقار و متانت برگزار شود.
 


مطالب مرتبط


نماهنگ “الاحرار” اثر فاخر نزار قطری به مناسبت چهلمین روز حادثه تروریستی اهواز


چه اعمالی در روز و شب اربعین حسینی تاکید شده است؟


دعای سفارش‌شده امام هادی به کسانی که به زیارت قبر ایشان مشرف می‌شوند