اخبار ویژه
تبلیغات

آنگلا مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به عربستان وجود ندارد

آنگلا مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به عربستان وجود ندارد

صدر اعظم آلمان می‌گوید با توجه به تایید کشته شدن یک روزنامه‌نگار عربستانی، فعلا امکان فروش سلاح به ریاض وجود ندارد. به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری فارس؛ پس از آنکه ریاض با صدور بیانیه‌ای کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را تایید کرد، […]


آنگلا مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به عربستان وجود نداردصدر اعظم آلمان می‌گوید با توجه به تایید کشته شدن یک روزنامه‌نگار عربستانی، فعلا امکان فروش سلاح به ریاض وجود ندارد.

به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری فارس؛ پس از آنکه ریاض با صدور بیانیه‌ای کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را تایید کرد، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان روز یکشنبه گفت در شرایط فعلی امکان اینکه این کشور به عربستان سعودی سلاح بفروشد، وجود ندارد.

مرکل که در یک تجمع تبلیغاتی حزبش برای انتخابات منطقه‌ای صحبت می‌کرد، گفت: «اولا، ما این اقدام را به شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کنیم. ثانیا، نیازی فوری وجود دارد که درباره آنچه رخ داده، شفاف‌سازی صورت گیرد. هنوز با دانستن اینکه چه اتفاقی افتاده و چه کسانی مسئول بوده‌اند، فاصله داریم.»

وی افزود: «در ارتباط با صادرات سلاح هم، [باید بگویم] در شرایط کنونی امکان این کار وجود ندارد.»

اظهارات مرکل ساعاتی پس از آن مطرح می‌شود که آلمان، انگلیس و فرانسه با صدور بیانیه‌ای توضیحات عربستان سعودی درباره مرگ خاشقچی را ناکافی خواندند و گفتند انتظار دارند ریاض توضیحات بیشتری درباره این حادثه ارائه کند.

این سه کشور با تأکید بر اینکه برای روشن شدن حقایق به نحوی «جامع، شفاف و معتبر» به «تلاش بیشتری» نیاز است، نوشته‌اند که تصمیم‌گیری نهایی آن‌ها به توضیحات بیشتری که سعودی‌ها ارائه می‌کنند و اطمینان از عدم تکرار این «رخداد شرم‌آور» بستگی دارد. (جزئیات بیشتر)

خاشقچی که خود را منتقد دولت عربستان، و نه معارض، می‌خواند، حدود سه هفته پیش برای انجام امور اداری به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفت، اما هرگز بازنگشت. عربستان سعودی روز شنبه تحت فشار سنگین رسانه‌ها، به قتل خاشقچی در کنسولگری اعتراف کرد، اما مدعی شد این قتل غیرعمد بوده و توسط تیمی انجام شده که از اختیارات قانونی خود فراتر رفته است.

پیشتر روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داده بود که سعودی‌ها با هدف مبرا کردن بن‌سلمان از اتهام مشارکت در قتل خاشقچی، قصد دارند شماری از مقام‌های بلندپایه را قربانی کرده و تقصیر را به گردن آن‌ها بیاندازند.

قتل خاشقچی موجی از انتقاد را در آلمان از روابط سعودی‌ها با آلمان و فروش تسلیحات این کشور به ریاض به راه انداخته است. انتقاد از فروش سلاح به عربستان سعودی پیش از این هم به دلیل آمار بالای کشته‌های غیرنظامی در یمن، در آلمان مطرح بود، اما این انتقادها در هفته‌های اخیر بیش از پیش تشدید شده است.

«نوربرت روتگن» عضو سیاست خارجی حزب دموکرات‌مسیحی به «ولت آم‌زونتاگ» گفته است: «باید هرچه سریعتر تمامی صادرات تسلیحات [به عربستان]… متوقف شود.»

دولت آلمان تنها از فروردین ماه امسال تاکنون با فروش نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی دیگر به عربستان سعودی موافقت کرده است.
 


مطالب مرتبط


سوابق کاری وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به روایت تصویر


در عربستان چه خبر است؟/ آمریکا نقشه بزرگ را برای عربستان اجرا می‌کند؟/ ولی‌عهد جدید کیست؟


واکنش شدیدالحن روسیه به تهدید ترامپ درباره خروج این کشور از پیمان موشکی