اخبار ویژه
تبلیغات

جادوی یخ زدن لحظه‌ای آب/ فیلم

جادوی یخ زدن لحظه‌ای آب/ فیلم

 یخ زدن فوری آب جادوگری نیست بلکه یک کار علمی است که شما نیز می‌توانید انجام دهید. به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری فارس؛ یخ زدن فوری آب ممکن است برای برخی افراد عجیب و نوعی جادوگری به حساب بیاید اما این کار تنها یک […]


جادوی یخ زدن لحظه‌ای آب/ فیلم یخ زدن فوری آب جادوگری نیست بلکه یک کار علمی است که شما نیز می‌توانید انجام دهید.

به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری فارس؛ یخ زدن فوری آب ممکن است برای برخی افراد عجیب و نوعی جادوگری به حساب بیاید اما این کار تنها یک کار علمی است.

براساس گزارش «ایفل‌ساینس»، در اینجا ویدئویی را مشاهده می‌کنید که نحوه یخ زدن آب را تنها با زدن یک ضربه به بطری آب نشان می‌دهد. 


برای انجام این کار کافی است شما یک بطری آب ناخالص (بطری آب باز نشده) را در فریزر با دمای منفی 24 درجه سانتی گراد و به مدت 2 ساعت و 45 دقیقه قرار دهید و پس از خارج کردن به آن ضربه بزنید. سپس مشاهده خواهید کرد که آب به سرعت یخ می‌زند.


 

هر کسی می‌داند که آب در دمای صفر درجه سانتی‌گراد یخ می‌زند. به هنگام یخ زدن، آب نیاز به یک هسته‌ای دارد تا کریستال‌های جامد شکل بگیرند و به یخ تبدیل شوند.

آب به طور معمول دارای ذرات و ناخالصی‌هایی است که با فرآیند تبلور هیچ مشکلی ندارند اما اگر آب تصفیه شده و ناخالصی نداشته باشد قضیه فرق می‌کند.

بدون وجود ناخالصی مولکول‌های آب به یکدیگر متصل نمی‌شوند و حتی در دمای منفی 40 درجه سانتی‌ گراد هم آب به حالت مایع اما به شدت سرد می‌شود.

اما تکان دادن یا تماس با یخ، بلورسازی را فعال می‌کند، از آنجا که از قبل در نقطه انجماد هست، بلافاصله آب به یخ فوری تبدیل می‌شود.

انرژی گرمایی آزاد شده در برخورد با دیوارهای بطری به مولکول‌های آب بسیار سرد فشار آورده و به شکل بلور تبدیل می‌شوند.

 


مطالب مرتبط


تشخیص زردی کودک با تلفن هوشمند در ۱۰ دقیقه امکان‌پذیر شد


6 راه دست‌یافتنی که می‌تواند ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد


دلایل احتمال عزل زاکربرگ از مدیریت فیس‌بوک چیست؟