اخبار ویژه
تبلیغات

محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد؟!

محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد؟!

به گزارش راسخون به نقل از تابناک، با سپری شدنِ کمتر از دو هفته از نخستین کنسرت خیابانی، مشخص شد که محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شده و آن گونه که معتمدی اظهار کرده به او تاکید شده بوده صرفاً اجرای پلی بک […]


محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد؟!
به گزارش راسخون به نقل از تابناک، با سپری شدنِ کمتر از دو هفته از نخستین کنسرت خیابانی، مشخص شد که محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شده و آن گونه که معتمدی اظهار کرده به او تاکید شده بوده صرفاً اجرای پلی بک (لب زدن) در بوستان آب و آتش داشته باشد اما او در نهایت اجرای زنده داشته و در ادامه پیش از یک اجرا در برج میلاد به او اعلام شده که ممنوع الفعالیت است و نمی‌تواند روی صحنه حاضر شود؛ اظهاراتی که چند ساعت پس از نگارش در اینستاگرام توسط این هنرمند حذف شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آنچه معتمدی بیان کرد را محصول سوءتفاهم خواند!

به گزارش «تابناک»؛ پس از آنکه «تابناک» از اهالی هنر خواست به جای لغو برنامه‌هایشان به عنوان همدردی با مردم، اقدام به اجرای ارزان یا رایگان برای عموم مردم کنند، همایون شجریان ـ که در همین راستا کنسرت سیمرغ را لغو کرده بود ـ در اقدامی ارزشمند، از تلاش برای برگزاری یک کنسرت خیابانی رایگان برای همراهی با مردم در این شرایط سخت خبر داد؛ رویکردی که پیش از این از سوی شهرام شکوهی نیز با برگزاری کنسرت نیم‌بها پیگیری شده بود و انتظار می‌رود، دیگر هنرمندان نیز در این راه گام بردارند. در ادامه نیز امیرعباس گلاب، فرزاد فرزین، رضا یزدانی، مهدی یراحی و… نیز از آمادگی برای برگزاری کنسرت خیابانی برای مردم کم‌بضاعت در صدور مجوزهای مربوط سخن به میان آوردند.

همزمان، صداهایی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران در همراهی با این حرکت برخواست و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موضعی بینابینی گرفت و گفت، باید مراقب بود این حرکت به ضد خودش تبدیل نشود؛ موضعی که حکم «ولی افتاد مشکل‌ها» را داشت و نشان می‌داد، برگزاری کنسرت خیابانی حتی برای موسیقی سنتی و چهره‌ای کم‌حاشیه‌ای از جنس همایون شجریان و با هدف همراهی با مردم و افزایش روحیه عمومی در این شرایط نیز ساده نیست.

در نهایت نخستین کنسرت خیابانی با اجرای ارکستر سازهای ملی به رهبری علی اکبر قربانی و خوانندگی محمد معتمدی پنج شنبه 8 شهریور ماه در بوستان آب و آتش با استقبال گسترده مردم و با حضور مقامات دولتی اجرا شد و این فرصت رایگان برای گروه گسترده‌ای از مردم که توان حضور در کنسرت‌های زنده را ندارند، فراهم آمد. در این مراسم با وجود برخی مشکلات فنی نظیر زمان طولانی کوک کردن سازها، مجموعاً اجرای خوبی رقم خورد و صدای اجرا نیز مناسب بود و در عین حال مشکل امنیتی در حین اجرا رخ نداد.

محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد!

با این حال ظاهراً حین و پس این کنسرت اتفاقاتی رخ داد که منجر به ممنوع الفعالیت نخستین خواننده‌ای که در این ابعاد در ایران اجرای خیابانی داشته است. محمد معتمدی در حساب کاربری‌اش در اینستاگرام در این زمینه نوشته است: «…کنسرت رایگان با همه فراز و فرودهایش گذشت و در این رهگذر تجربه من از شناخت واقعیت هاى جامعه بیشتر از پیش شد. شاید اگر روزى عنوان شود در طى یک سال اخیر چه افراد و جریان هایى موافق این کنسرت بودند و براى اجرا شدنش تلاش و رایزنى کردند و چه افراد و جریان هایى سعى در کارشکنى و سنگ اندازى داشته‌اند براى اکثر مردم باور کردنى نباشد.

چون آنچه حقیقت است با آنچه تصور خیلى از ماهاست بسیار متفاوت است. این که طیفى از روزنامه ها مدت ها تیتر اولشان برپایی کنسرت خیابانى بود ولى در قبال این کنسرت موضعى بالاتر از سکوت محض نگرفتند هم براى من عجیب نبود. چون دیگر پس از بیست سال فعالیت حرفه اى،مناسبات حاکم بر فضاى موسیقى ایران را مى شناسم.محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد؟!

خوشحالى من از شادى مردمى است که با یک حس خوب و مثبت به خانه هایشان رفتند و مى دانم این انرژى مثبت را فردا و فردا ها باخود به جامعه برده اند و در شهر پراکنده کرده اند. به هر روى امیدوارم این اتفاق آغاز خوبى براى اجراى اینگونه کنسرت هاى رایگان از سوى همه اهالى موسیقى باشد.

از همه ممنونم، حتى پلیس محترم اماکن که اخیراً بنده را ممنوع الکار کردند. بخاطر اینکه مجوز بنده فقط براى پلى بک صادر شده بود ولى ما با ارکستر و نوازندگان خانم و آقا روى صحنه رفتیم. من نیز این موضوع را شنبه گذشته متوجه شدم وقتى از سوى مدیرعامل محترم برج میلاد تهران از رفتن روى صحنه منع شدم و این ممنوعیت به بنده ابلاغ شد.

البته اقرار مى‌کنم که سه ساعت مانده به آغاز کنسرت خیابانى در پارک آب و آتش، این موضوع که ارکستر نباید روى استیج بیاید و فقط اجازه پلى‌بک دارم به صورت تلفنى و قویاً به بنده گوشزد شد. ولى بنده اهمیتى ندادم حتى نگذاشتم رهبر ارکستر و اعضاى محترم گروه بویی ببرند. این کنسرت بخاطر شرایط خاص جامعه و مردم باید اجرا مى شد و بنده حاضرم تاوانش را به تنهایى بپردازم…»

چندین ساعت پس از انتشار این پست، این نوشته از صفحه محمد معتمدی حذف شد و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آنچه رخ داده را حاصل سوءتفاهم خواند و در این زمینه در توییتر توضیح داد: «همکاران معاونت‌هنری پیگیری کردند، ظاهرا سوء تفاهمی پیش‌آمده، آقای معتمدی هم پست اینستاگرام خود را حذف کردند. با تشکر ویژه از آقای معتمدی و تمامی دوستان که موضوع را طرح و پیگیری کردند.»؛ موضع‌گیری که ابهام‌ها را دو چندان کرد. اکنون باید پرسید مشخصاً در این زمینه چه اتفاقی رخ داده و چه سوءتفاهمی بوده است؟