اخبار ویژه
تبلیغات

فریاد آرامش بخش ، سکوت خطرناک

فریاد آرامش بخش ، سکوت خطرناک

  آیا وظیفه انقلابیون این است که مانند رهبری از دولت حمایت کنند؟ بله و نخیر. بله. دولت بازوی اجرایی نظام جمهوری اسلامی است؛ و اگر تضعیف شود، طبیعتا نظام تضعیف می‌شود. نخیر. اگر دولت آن گونه که باید و شاید بازوی نظام نبود یا […]


فریاد آرامش بخش ، سکوت خطرناک


 

آیا وظیفه انقلابیون این است که مانند رهبری از دولت حمایت کنند؟ بله و نخیر.


بله. دولت بازوی اجرایی نظام جمهوری اسلامی است؛ و اگر تضعیف شود، طبیعتا نظام تضعیف می‌شود.


نخیر. اگر دولت آن گونه که باید و شاید بازوی نظام نبود یا به گونه‌ای عمل کرد که حمایت از آن به معنای مرسوم، به زیان نظام تمام شود، فلسفه حمایت از دولت زیر سوال می‌رود. در واقع دولت از این جهت که است، شایسته حمایت است، نه از این جهت که تشکیل شده از آقای رئیس جمهور و هیات وزیران . حالا ببینیم ویژگی شرایط کنونی چیست؟

یک؛ مردم تحت فشارند؛ گرچه این فشار را بیشتر از ، ناشی از شرایط روانی بدانیم.


دو؛ واقعیت تلخ‌تر این است که احساس می‌کنند دولت تحرک لازم را ندارد، یا ناتوان است. حس بی‌اعتمادی به دولت اگر نگوییم در سی سال گذشته، دستکم در پنج سال گذشته به بالاترین حد رسیده است.


سه؛ واکنش سرد دولت، مردم را کلافه کرده و این کلافگی جامعه را مستعد اتفاقات انفجاری کرده است. دشمن هم متوجه این مسائل هست و آماده سوءاستفاده.

دو اتفاق باید هم‌زمان بیافتد؛ یکی در سطح مسئولان سه قوه، و دیگری در مردم.


مسئولان سه قوه باید با جدیت بیشت، هرچه زودتر سامانی به این اوضاع نابسامان بدهند؛ که به نظر می‌رسد در این زمینه با همکاری سه قوه اوضاع رو به بهبودی است.


بخشی از مشکلات اقتصادی امروز، در اثر کنش‌ها و واکنش‌های نادرست اقتصادی مردم ایجاد یا تشدید شده است. مثلا است که قیمت سکه را بیش از پیش افزایش می‌دهد. مردم باید اولا خودشان را تنها و دورافتاده از نبینند و ثانیا به آینده امیدوار شوند؛ در مرتبه بعد است که می‌شود توقع داشت به وظایفشان در این شرایط حساس اقتصادی عمل کنند. اما چگونه؟


سخنرانی در دفاع از دولت و مطمئن کردن مردم به این که همه چیز درست خواهد شد. این همان کاری است که رئیس مجلس کرد؛ بی‌اثر هم نیست، ولی اثری که باید و شاید، ندارد. مردم از این وعده‌ها کم نشنیدند. همین چند وقت پیش بود که آقای رئیس جمهور در گفتگوی زنده از مردم خواست باشد؛ پس این «مطمئن باشید»ها و «خیالتان راحت‌»ها چندان چاره‌ساز نیست؛ به ویژه وقتی که مردم، مجلس را هم دستکم به دلیل ضعف در نظارت شریک جرم بدانند. از نهادهای دیگر مانند سپاه و ائمه جمعه هم نمی‌شود توقع داشت با این قاطعیت از دولت دفاع کنند ؛ چرا که مانند رئیس مجلس و چند نماینده برجسته مجلس در جریان جلسات مشترک و تصمیمات اقتصادی نیستند.


همراهی و همدلی که از سوی مردم مقصر وضع موجود شناخته نمی‌شوند و دیگر منسوبان به حکومت، با مردم. حضور امامان جمعه، فرماندهان سپاه و چهره‌ها و گروه‌های شناخته شده به ارتباط نزدیک با حکومت (گروه‌های حزب‌اللهی و انقلابی)، در میان مردم و حتی در تجمعات‌شان می‌تواند آنان را به آینده امیدوار کند و حس همبستگی با نظام را در آنان تقویت کند. این همان کاری است که مثلا امام جمعه شیراز و تبریز، و فرمانده سپاه مشهد و حاج حسین یکتا و بخشی از روحانیون کردند تا مردم احساس نکنند تنها هستند و خود را در برابر دولت، یا دستکم در برابر همه نهادهای منتسب به حاکمیت نبینند.


این گونه است که نه تنها تجمعات اعتراضی مردمی، که حتی دعوت به تجمع از سوی این افراد، خطرناک و دست مایه سوءاستفاده آشوبگران و بدخواهان نخواهد بود. خطر آن‌جاست که این چهره‌ها و گروه‌ها به بهانه حفظ آرامش کشور و وحدت و عدم تضعیف دولت یا نظام، مصلحت را در سکوت، و دعوت به سکوت ببینند و به جریان ضدانقلاب، فرصت دمیدن در آتش هیجانات اعتراضی، زیر خاکستر نجابت مردم بدهند. این‌جا فریاد، آرامش‌بخش است، و سکوت، خطرناک.
 

اگر متحد باشیم تحریم‌ها زودتر شکست می‌خورد


نقطه سرخط در سراب امیدواری


تدبیر و امید فِیک


جهاد طلبگی علیه اشرافیت !