اخبار ویژه
تبلیغات

وقتی قرآن هم می‌گوید مذاکره کن !

وقتی قرآن هم می‌گوید مذاکره کن !

 از همین چند روز پیش آرام آرام دارد از گوشه و کنار، نواهایی به گوش می‌رسد که یا خیلی روشن و روراست دولت را به مذاکره سفارش می‌کنند ، یا می‌گویند قابل تامل است و اگر موافق منافع و مصالح کشور باشد، چرا که نه […]


وقتی قرآن هم می‌گوید مذاکره کن !
 از همین چند روز پیش آرام آرام دارد از گوشه و کنار، نواهایی به گوش می‌رسد که یا خیلی روشن و روراست دولت را به مذاکره سفارش می‌کنند ، یا می‌گویند قابل تامل است و اگر موافق منافع و مصالح کشور باشد، چرا که نه ؟

راسخون :
تا همین چند روز پیش، در جبهه اصلاحات و شبه اصلاحات، یا همان اعتدال، صدای غالب این بود که عین دیوانگی، ساده لوحی، خفت بار و… است. گرچه در دعوت سران کشور به مذاکره مجدد نوشته شد ، ولی کسی از آن استقبال نکرد. اما از همین چند روز پیش آرام آرام دارد از گوشه و کنار، نواهایی به گوش می‌رسد که یا خیلی روشن و روراست دولت را به مذاکره سفارش می‌کنند ، یا می‌گویند قابل تامل است و اگر موافق منافع و مصالح کشور باشد، چرا که نه ؟ در میان این صاحبان نوا از روزنامه نگار هست تا نماینده مجلس و انواع مسئولان سابق، از جمله رئیس مجلس پنجم شورای اسلامی ، که روزگاری رقیب انتخاباتی همین اصلاح‌طلبان بود و حالا رفیق است ؛ آن روزها مظهر خشونت و افراط بود، و حالا مظهر اعتدال ؛ بگذریم…

این یکی دو روز اخیر پای اعضای خبرگان هم به این میدان باز شده. حضرت آقای سید هاشم بطحایی، که با عضویت در فهرست انتخاباتی امید، راهی این مجلس شد، با یکی از سایت‌های خبری گفتگوی کوتاهی کرده و در ، نکاتی را بیان می‌کند که و بیان آن‌ها از زبان عضو خبرگان رهبری، عجیب است.


ایشان ضمن اشاره به غیر قابل اعتماد بودن آمریکا می‌گوید: «برای آنکه مردم بدانند، جز رژیم غاصب و ظالم صهیونیستی مسئولان نظام جمهوری اسلامی ». یعنی ایشان از قرآن دریافته‌اند که راه مذاکره، هیچ‌گاه و با هیچ‌کس نباید بسته باشد و لابد حضرت امام و مقام رهبری هم فهم درستی از قرآن نداشته‌اند که تا امروز مخالف مذاکره بوده‌اند؛ اما از کدام آیه و با چه استدلالی؟ دنباله اظهارات ایشان را بخوانید: «. خدای متعال به حضرت موسی فرمود «اذْهَبا إِلَى فِرْعَوْنَ فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّیِّنًا لَّعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشَىٰ؛ به سمت فرعون برو با او کمال آرامی و نرمی سخن بگو، باشد که متذکر شود یا {از خدا} بترسد».

گذشته از این‌که روشن نیست ایشان به چه دلیلی آمریکایی‌ها را با این کارنامه سیاه از فرعون بدتر نمی‌داند، داستان مذاکره حضرت موسی علیه السلام با فرعون، چند فرق اساسی با مذاکره دولت ما با ترامپ دارد که بی‌توجهی به آن‌ها از عضو خبرگان رهبری بعید است.


مذاکره حضرت موسی علیه السلام با فرعون، نخستین رودررویی ایشان به عنوان نماینده حق بود؛ ولی مذاکره ما با دولت ترامپ، دستکم سومین مذاکره مستقیم ما با دولت آمریکا خواهد بود.


هدف از آن مذاکره، دعوت به یکتاپرستی بود، نه رفع تحریم یا چیزی شبیه به آن.


مذاکره کنندگان، نمایندگان خدا بودند، نه منتخبان منتخب مردم با یک تجربه ناکام.

ایشان به آیه دیگری از قرآن نیز این‌گونه استناد می‌کند: «در آیه ششم سوره توبه نیز آمده است «وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجَارَکَ فَأَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذَلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَعْلَمُونَ؛ و اگر یکى از مشرکان از تو پناه خواست پناهش ده تا کلام خدا را بشنود سپس او را به مکان امنش برسان چرا که آنان قومى نادانند» یعنی حتی اگر ترامپ اعلام کرد می‌خواهد به تهران بیاید و با مسئولان جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، قرآن می‌گوید «او را بپذیریم و حتی امنیتش را هم تأمین کنیم چون آنها ما را نمی‌شناسند و نادان هستند».


شگفت‌آور است که ایشان توجه نمی‌کند که آیه درباره کافرانی است که به پیامبر اسلام پناه می‌آورند. یا نادانی است که دنبال راه درست زندگی باشد؟ یا دنبال پاسخ به شبهاتی است که درباره اسلام و انقلاب دارد، تا پس از رفع شبهه راهی مراسم دعای کمیل شود؟ این چه قیاس مع‌الفارقی است؟

ایشان در بخش پایانی اظهاراتش هم با اشاره به کسانی که می‌گویند «»، می‌گوید: «برای آنکه این بخش از جامعه نیز به ماهیت دروغین نیت آمریکایی‌ها پی ببرند و توپ هم در زمین آمریکایی ها بیفتد، معتقدم می توان به رهنمودهای قرآن توجه کرد»؛ یعنی می‌توان مذاکره کرد.


من اگر جای خبرنگار بودم از ایشان می‌پرسیدم: اگر این گروه با این مذاکره هم به پی نبردند تا کی باید مذاکره کنیم؟ و اساسا تا کی کلاه داریم که در هر مذاکره از سرمان بردارند؟ و راستی! نظر شما درباره عضو برجسته فهرست انتخاباتی‌تان که را دیوانگی دانسته بود، چیست؟
 

پیشنهاد متفاوت یک عضو خبرگان درباره ترامپ


مشوّقان بررسی پیشنهاد ترامپ با چه سوالاتی مواجهند؟


ترامپ: آماده دیدار بدون پیش شرط با روحانی هستم


عقب‌نشینی کاخ سفید از ژست ترامپ برای گفت‌وگوی «بدون‌ پیش‌شرط» با ایران


تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟


من صد و یکمین نفرم


نقطه سرخط در سراب امیدواری


5 سال تلاش و هیچ فایده


عدم رابطه و مذاکره با آمریکا ؛ چرا؟


مذاکره با شیطان – ویژه نامه به مناسبت مذاکره با آمریکا