اخبار ویژه
تبلیغات

شلاق اینستاگرام بر فرهنگ دانش اندوزی !

شلاق اینستاگرام بر فرهنگ دانش اندوزی !

 چندسالی می شود که بسیاری از وقت چندانی ندارند! تعداد مطالب کانال ها و پیج ها آنقدر ازیاد است که شاید برای در خوش بینانه ترین حالت فقط چند ثانیه زمان بگذارند. برای اینکه کاربران مدیون ادمین ها و دوستان خود نباشند مجبورند با […]


شلاق اینستاگرام بر فرهنگ دانش اندوزی !
 چندسالی می شود که بسیاری از وقت چندانی ندارند! تعداد مطالب کانال ها و پیج ها آنقدر ازیاد است که شاید برای در خوش بینانه ترین حالت فقط چند ثانیه زمان بگذارند. برای اینکه کاربران مدیون ادمین ها و دوستان خود نباشند مجبورند با سرعت زیاد تمامی پست ها را بررسی کنند. گاهی از یک پست فقط به دو کلمه ی آغازینش و گاهی هم به تصویر آن بسنده می کنند. اما اگر این حالت رو به ملکه شدن در ذهن شخص برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟


دیگر حوصله ی خواندن یک مطلب علمی و یادداشت های تحلیلی را نخواهند داشت و در زندگی شان صرفاً به و دیگران بسنده خواهند کرد!


فضای مجازی علی الخصوص اینستاگرام و تلگرامرا با خود به همراه آورده است. لازم نیست پای سند و منبعی در میان باشد، همین که عکس متناسبی را در کنار متن متفاوتی بگذارید کافی است!


حالا باید دید چنین فرآیندی چه بلایی را بر سر آگاهی و فهم صحیح مردم از مسائل خواهد آورد؟!


ناگفته نماند که این فرآیند کلی نبوده و می توان در کنار اینستاگرامی بودن، اهل مطالعه هم بود اما وجود تاثیرات این چنینی توسط فضای مجازی آن هم در سطح گسترده امری انکار ناشدنی است.
جالب است بدانید که گذاشتن هیچ پست و کامنتی در فضای مجازی مالیات ندارد! با این حساب عده ای هر روزه بر اساس حال آن ساعتشان مسائل مختلفی را اعم از سیاست، فرهنگ، هنر و یا هر چه را که داشته باشد را به فراخور زمان در صفحه ی خود بارگذاری می کنند.


تعداد مخاطبین این پست ها و اینکه چند عمل زیبایی انجام داده متفاوت خواهد بود!

زمانی که بسیاری از کاربران با هر میزان دانش و اطلاعات صحیح و غلط خود، دست به تحلیل می زنند و هیچ مصَحِح و کنترل کننده ای هم برای تصحیح اغلاطشان وجود ندارد، کم کم توهم کارشناس بودن در هر زمینه ای برایشان شکل می گیرد. ناگفته نماند که این بیماری در تعداد نیز شیوع یافته است!


حالا اگر در با این قشر مواجه شوید احتمالا نتوانید بیش از یک دقیقه، گفتگوی آرامی را با آن ها داشته باشید! چرا که آن ها کارشناس اند و قاعدتاً کسی قدرت ایراد گرفتن و اعتراض به آن ها را ندارد! به هرحال هرچه باشد تحصیل کرده هستند و مدرک شان هم از دانشگاه معتبری مانند اینستاگرام است! 

فریاد بزن مائده !


طلاقِ مجازی !


اخلاق مجازی یا فضای مجازی اخلاقی؟