با وجود اینكه شركت نایكی آمریكا اعلام كرده بود بازیكنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی‌ حق پوشیدن كفش‌های این شركت را ندارند اما شاگردان كارلوس كی‌روش این روزها و در تمرینات با كفش نایكی تمرین می‌كنند و در بازی‌ها نیز كسی نمی‌تواند مانع پوشیدن كفش نایكی توسط ملی‌پوشان ایرانی شود.

نتیجه تصویری برای ملی‌پوشان ایرانی می‌توانند در جام جهانی‌ نایكی بپوشند

بعد از نقض برجام توسط ترامپ كه موجب قطع همكاری بسیاری از شركت‌های اروپایی و آسیایی با ایران شد شركت نایكی هم اعلام كرد اجناس خود را به ایرانی نخواهد فروخت و ملی‌پوشان ایرانی نمی‌توانند از محصولات این شركت در بازی‌های جام جهانی‌ استفاده كنند. 

این رفتار زشت از سوی شركت نایكی واكنش كارلوس كی‌روش را هم به همراه داشت. او بعد از اینكه به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اشاره كرد و گفت این تحریم‌ها موجب شده تا ایران نتواند با تیم‌های بزرگ بازی كند از فیفا خواست به این ماجرا ورود كند و شركت نایكی را از رفتارهای سیاسی باز دارد. 

واقعیت این است كه شركت نایكی می‌تواند به همكاری خود با ایرانی‌ها پایان دهد و محصولات خود را به نمایندگی‌هایش در ایران نفروشد اما با هیچ ‌ساز و كاری نمی‌تواند مانع خریدن این محصول توسط ایرانی‌ها شود. به خصوص كه خیلی از ایرانی‌ها محصولات این شركت را در خارج از كشور خریداری می‌كنند. 

اسپانسر تیم ملی در حال حاضر شركت آدیداس است اما برخی از بازیكنان از كفش‌های نایكی استفاده می‌كنند. گویی این اعلام از سوی شركت نایكی تنها به خاطر بر هم زدن روحیه تیمی ایران بوده، در حالی كه مسعود شجاعی، كاپیتان تیم ملی می‌گوید كمبودها ملی‌پوشان را متحد‌تر كرده است. البته نایكی می‌خواست با این اعلام به همكاری خود با سامان قدوس پایان دهد كه اسپانسر او است اما سامان به عنوان یك شهروند سوئدی با شركت نایكی قرارداد اسپانسری بسته و لغو این قرارداد هم نقض قانون است. 

كی‌روش می‌گوید برخورد شركت نایكی با ملی‌پوشان ایرانی دور از روح جوانمردی فوتبال بوده و از فیفا خواسته به صراحت با این رفتار برخورد كند. از آنجایی كه نایكی یكی از اسپانسرهای فیفا به شمار می‌رود نمی‌توان انتظار برخورد قاطعانه از سوی فیفا داشت در حالی كه فیفا همیشه شعار فوتبال دور از سیاست را زمزمه می‌كند. با این حال باید گفت ملی‌پوشان ایرانی می‌توانند با كفش‌های نایكی در روسیه بازی كنند.

 

منبع : خبر ورزشی