اخبار ویژه
تبلیغات

رساله های غریب !

رساله های غریب !

   قبل از انقلاب اسلامی بسیاری از کسانی که مکلف به انجام تکالیف شرعی می شدند، . بدین صورت که ابتدائا با تحقیق و سوال از دو فرد معتمد و مقید به شرع و به تعبیر فقهی عادل، سراغ مرجع اعلم را می گرفتند و […]


رساله های غریب ! 
 قبل از انقلاب اسلامی بسیاری از کسانی که مکلف به انجام تکالیف شرعی می شدند، . بدین صورت که ابتدائا با تحقیق و سوال از دو فرد معتمد و مقید به شرع و به تعبیر فقهی عادل، سراغ مرجع اعلم را می گرفتند و عمل تقلید را از رساله مرجع تقلید خودشان شروع می کردند.

با انقلاب اسلامی این روند ادامه داشت تا اواخر دهه ۹۰، به طوری کهمانند رادیو تلویزیون و چه در نشریات و مجلات افزایش یافت. مدارس، مساجد، دانشگاه ها و معاونت عقیدتی در نهادهای نظامی و غیرنظامی وظیفه‌ی انتقال آموزه‌ها و سبک دین‌داری را به نسل جوان به عهده گرفتند.

اما در چند سال اخیر و وسعت اینترنت و همچنین در دسترس بودن شبکه های اجتماعی، یک فرد مکلف چنانچه سوالی هم برایش پیش بیاید، در فقدان رساله عملیه، به یک روحانی هم رجوع نمی کند، یا به دلیل حیا و خجالت یا آسانی دسترسی به پاسخ، به سایت های اینترنتی مراجعه می کند. از طرفی هم تقریبا تمام مراجع تقلید دارای سایت شخصی هستند و حتی کاربر، سریع تر از تلفن به پاسخ می رسد.
سه مطلب اما مورد توجه قرار دارد:

۱. حالا که پاسخ سوال شرعی را با طرح در گوگل پیدا می کنند،
. اساسا حمل کتاب توضیح المسائل موجب سختی و حرج است مخصوصا اگر کسی در سفر یا خیابان به مشکل شرعی برخورد کند، چگونه می تواند به رساله کاغذی دسترسی پیدا کند!؟


همانطور که رساله های ما مبتنی بر بایدها و نبایدهایی است که مکلف در انجام آن نباید کوتاهی کند، بتا مکلفین به راحتی از نظرات فقهی مراجع تقلید مطلع شوند. حالا یا با استفاده از شبکه های اجتماعی آنلاین، یا ایجاد اپلیکیشن (نرم افزار) مخصوص به دفتر همان مرجع.


سنتی عمل کردن برخی مراجع عظام، دور شدن مکلفین از فیض مرجع را به دنبال داشت و دارد.


امروز بسیاری از ، به دلیل اینکه این جوانان زودتر از آنها وارد بازار دیجیتال شدند، با رساله غریبه اند و هنوز حضور اثرگذار از آنها در فضای مجازی خصوص شبکه های اجتماعی نمی بینند.

آفتی که امروز گریبان نسل چهارم را گرفته است. دین‌داری از نوع رساله‌ی عملیه‌ای و تابع‌ مراجع تقلید نیز به نحو معناداری کاهش داشته است.


چنانچه اگر و اگر هم کسی بگوید از فلان مرجع دینی تقلید می‌کنم، ام فاقد رساله‌ی مرجع تقلید خود هستم، باز هم حق تعجب ندارید.

و یا صرفا از آن‌ها نمی‌گیرند بلکه به آثار روشنفکران و دین‌پژوهای غیر روحانی نیز نظر دارند. به دو علت؛ آثارشان از کلمات پیچیده ی فقهی رساله ای عاری است. یا اینکه آنها برای پاسخ دادن به سوالات پرپیچ و خم جوانان هم وقت می گذارند برای شنیدنش و هم وقت می گذارند برای پاسخ دادن تفصیلی!


 

 


 
 

علل و آثار دین گریزی جوانان چیست؟


چرا بعضی جوانان دین‌گریز شده‌اند؟