اخبار ویژه

روح نرگس را قیچی زدید

روح نرگس را قیچی زدید

هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر و تازه تری می رسد  این ادبیات یک مربی پرورشی خطاب به یک دانش آموز است تا او را تربیت کند: «.» بعضی اتفاقات گاهی به قدری ضرباتی سنگین و مهلک دارد که اصلا […]


روح نرگس را قیچی زدید
هر دم از این باغ بری می رسد


تازه تر و تازه تری می رسد این ادبیات یک مربی پرورشی خطاب به یک دانش آموز است تا او را تربیت کند:


«


بعضی اتفاقات گاهی به قدری ضرباتی سنگین و مهلک دارد که اصلا غیر قابل تصویر و بیان است. چرا مسئولان آموزش بعضا سخیف ترین حرکات غیر آموزشی و ضد تربیتی را انجام می دهند؟ اینها حکایت از عدم تسط به مبانی آموزشی و تربیتی دارد که باید بررسی بشود. البته عده ای هم در حمایت از آن طرف بام افتاده اند، مانند معلم پرورشی یک مدرسه که با سر برهنه کردن دختران به حمایت از موهای نرگس پرداختند. آموزش و پروش ما نقاط و قوت و ضعف فراوانی دارد ولی این مورد خصوصا با فضای اطلاع رسانی امروز مانند تیری در چشم تربیت دینی و ضربه به اسلام و جامعه اسلامی می باشد.


 عده ای تند روی بی جا دارند و بعضی هم اشتباه را با اشتباهی دیگر جبران کردند و نکته جالب در ادبیات یک معلم پروشی است که بی حجابی را برای حمایت از نرگس خانم تجویز کرده است: « دخترای من حجاب شما نه مشکلی از مشکلات دنیا را حل می‌کند و نه نظم و قانون طبیعت را بر هم می‌زند چون آنچه شما در پرده‌ی این حجاب دارید مغزی روشن ‌و بینشی درست برای تصمیم و ‌انتخاب است.


در هر کجایی که بودید ندای درون خود را بشنوید که شما را به سمت پاکی ‌صداقت می‌خواند، نه صدای ظاهر را برای ریا و دروغ و فریب؛ به امید روزی که شما را آزاد و رها، سربلند و در اوج ببینم چون لایق آن هستید .»

اگر ما انتقاد به تنبیه و حرکات سخیف داریم این نوع برخورد ها هم بچه گانه و بدون تدبر و در عین حال افتضاح تربیتی است. امروز اسلام و حجاب در قلب اروپا و امریکا مشتری دارد، واقعا حجاب که یک رفتار اجتماعی است –فارغ از دستور الهی و دینی و اعتقاد یک میلیارد نفر از مسلمانان است- چرا مظهر ریا و فریب است و بی حیایی و برهنگی، نماد صداقت و صفای باطن و بی حجابی است؟ کدام دانشمند و محقق این نسخ های که شما تجویز کرده اید را ، تایید می کند؟


*مقداری تاریخ همین اروپا و غرب رو مرور کنید که در غرب پلیسی برای حجاب بود و با خط کش لباس زنان را اندازه می گرفت تا از حد استاندارد کمتر نباشد.


*قدری به کمپین های (mee_too) که در هالیوود و فرش قرمز بر علیه تجاوزات جنسی برگزار شده است، را بیشتر و بهتر ببینید.


*کمی به قوانین دانشگاه های غربی و امریکایی دقت کنید تا ببینید آنها برای خودشان چه می پسندند . و … آیا بدون شناخت روحیات و مختصات فرد یا دانش آموز می شود او را تربیت کرد؟ آیا مدرسه نباید از حداقل ویژگی های دانش اموز یا خانواده او با خبر باشد؟


اینها مواردی است که مدرسه و خصوصا فرد مورد نظر –مربی پرورشی- باید از آنها مطلع باشد:
به گفته خواهر نرگس: «»


مسئولان مدرسه براین مسأله تاکید داشتند که قبل از این ماجرا در مورد کوتاهی مو به «نرگس» تذکر داده بودند.

تذکر ندادن به نرگس و والدین را که دستوری مهم در تربیت است را اشتباه سهوی لحاظ می کنیم ولی چرا نباید مدرسه با آداب و رسوم یک دانش اموز یا اگر جزو اقلیت است با جزئیات  و آداب مذهبی انها آشنا باشند؟ با این توضیح که خواهر نرگس داد چه کسی می تواند این ذهنیت را در او بر طرف کند که تو مجرم نیستی و این برخورد با تو خلاف قانون و عرف و عقل و اسلام بوده است. لطفا کمی دقیق باشیم چون تربیت مسئله مهمی است و نمی شود به شوخی با این موضوع برخورد کرد.
خواهر نرگس می گوید: «چهارسال پیش نرگس از یک ساختمان چهار طبقه سقوط کرد. از آن حادثه به بعد دچار استرس عصبی شده. بعد از آن ماجرا از شدت استرس موهای نرگس سکه‌ای می‌ریخت. دو سال طول درمان گرفتیم و برای درمان آن به شهرهای مختلف مراجعه کردیم. به تهران، اراک، شیراز و اصفهان رفتیم. برنامه‌های زیادی را اجرا کردیم تا از استرسش کاسته شود و موهایش شروع به رشد کند. چون در طول درمان نرگس خیلی اذیت شد و بچه‌ها او را کچل صدا می‌زدند و همیشه از این می‌ترسید که موهایش رشد نکند. زمانی که موهایش رشد کرد، موهایش را خیلی دوست داشت.»


بله موهای نرگس حساس بود و حداقل این بود که مدرسه بداند چرا بچه ها به او کچل می گویند و … . واقعا بعضی اوقات از این کج سلیقگی ها و اشتباهات خسته می شویم و متحیر از این سیستم تربیتی معیوب  و معلول می شویم.