اخبار ویژه

حلول ماه رمضان ، افول شیطان

حلول ماه رمضان ، افول شیطان

انسان که به مهمانی می رود ، بهترین لباس ها را می پوشد تا در نظر میزبان زیبا جلوه کند. برای ضیافت با عظمت الهی یعنی ماه مبارک رمضان ، اگر بپرسید چه لباسی بپوشیم؟ می گوییم لباس تقوا. لازمه ی پوشیدن لباس تقوا […]


حلول ماه رمضان ، افول شیطان
انسان که به مهمانی می رود ، بهترین لباس ها را می پوشد تا در نظر میزبان زیبا جلوه کند.


برای ضیافت با عظمت الهی یعنی ماه مبارک رمضان ، اگر بپرسید چه لباسی بپوشیم؟ می گوییم لباس تقوا.


لازمه ی پوشیدن لباس تقوا شناخت”” است، چرا که اگر نیروی طغیان گر شناخته نشود، تقوا شکست می خورد.


خداوند در قرآن می فرماید: « یَکفُر بِالطاغُوتِ وَ یُومِن بِاللهِ؛ کسی که به کافر شود و به خدا ایمان آورد»{1} یعنی ابتدا را بشناس و نسبت به او کافر شو ، بعد ایمان به خدا بیاور.


  قرآن و روایات شیطان را به عنوان بزرگترین بیرونی معرفی می کنند، زیرا درونی همان نفس سرکش است که اگر از شیطان، بزرگتر و بیشتر نباشد، کوچکتر و کمتر نیست.


شیطان این دشمن بیرونی انسان بسیار کار بلد و فوق حرفه ای است. مستقیم جام شراب را به دستت نمی دهد؛ بلکه ابتدا فقط دعوت می کند و هیچ ولایت و سلطانی بر انسان ندارد.


در روز قیامت مردمی که به سوی جهنم می روند از شیطان گلایه می کنند، اما جواب می شنوند که «


  شاید فکر کنیم آموزه های دینی ما شیطان را موجودی معرفی کرده است که فقط انسان را به کارهای زشت و قبیح سوق می دهد اما اینگونه نیست که شیطان همیشه امر به کار منکر یا قبیح کند، بلکه گاهی امر به کار خوب هم می کند، اما چه زمانی؟ زمانی که باید یک کار خوب دیگری را انجام بدهى!


 
اما بدانید که شیطان استاد بهم زدن تشکیلات مومنانه است. نمی‌تواند ببیند چند مؤمن با محور ولایت و توحید دور هم جمع شدند. مثلاً درباره نماز جماعت در حدیث داریم شما به نماز جماعت که می روی خداوند متعال هشت چیز به شما می دهد ؛ اولین آن رفیق خوب است{3}. امروز متاسفانه خیلی از مساجد کارکرد خودشان را از دست داده‌اند. خیلی از مسجد ها حالت تجاری پیدا کرده اند؛ رستوران، مغازه، کلاس ورزش، سالن پینگ پنگ و غیره. 


مسجد جای صمیمیت و ارتباط و رفاقت است. سیره رسول اکرم (ص) این بود که اگر یک نفر سه روز در نماز جماعت حاضر نمی شد، پیگیر می‌شدند که کجاست و چرا به مسجد نمی آید!؟


 


اصلاً چرا در بعضی روایات داریم انسان با ازدواج نصف دینش تکمیل می شود؟ یکی از دلایلش این است که انسان وقتی تنها باشد بی دین می‌شود. یکی از اصلی ترین عوامل بی دینی، زندگی های تنهایی است؛ که متاسفانه خیلی هم رایج شده است. مثل خانه های مجردی.


ازدواج می کنی ضریب پیدا می کنی و ارتباط های جدید فامیلی و دوستانه برایت ایجاد می شود. شیطان فوری می گوید: ازدواج کنی خرج هایت ضریب پیدا می‌کند! یعنی باید آدم های بیشتری را نان بدهی. از کجا می خواهی بیاوری بدبخت! اما در ازدواج این ایمان آدم است که ضریب پیدا می کند و در نتیجه رزق آدم زیاد می شود.


در روایت داریم « .»{4}


شیطان برای جلوگیری از ایجاد اولین تشکیلات مومنانه که خانواده باشد و پس از آن برای نابودی این تشکیلات همه کار انجام می دهد.
و مصادیق دیگری که وجود دارد.


  آنهایی که اهل تقوا هستند همین دعوت شیطان، صدا و هشدارهایی برای آنها دارد و سریع آگاه می شوند.


قرآن می فرماید اهل تقوا هنگامی که از جانب شیطان چیزی به آنها می رسد سریع متوجه می شوند.


« »{5}


شیطان در طواف است تا روزنه‌هایی در انسان پیدا کند. در مواقع خشم یا بروز شهوت یا مواقع سختی در آن مواقع است که پیشنهادهای ویژه اش را می دهد. اگر انسان غفلت کرد و دعوت شیطان را گوش داد، وارد ولایت او می شود.


 « .» {6}

 
 

{1}. سوره مبارکه بقره ، آیه شریفه ۲۵۶.


{2}. سوره مبارکه ابراهیم، آیه شریفه 22.


{3}. قال امیرالمومنین(ع): «من اختلف الى المسجد اصاب احدى الثمان: اخا مستفادا فى اللّه، او علما مستطرفا، او آیة محکمة، او یسمع کلمة تدل على هدى، او رحمة منتظرة، او کلمة ترده عن ردى، او یترک ذنبا خشیة او حیاء.». وسائل الشیعه، ج 3، ص 480.


{4}. مرحوم کلینی، کافی (ط – دار الحدیث)، ج10، ص587.


{5}. سوره مبارکه أعراف، آیه شریفه ۲۰


{6}. سوره مبارکه نساء، آیه شریفه 119.