اخبار ویژه

جان بولتون : هدف دولت ترامپ تغییر نظام ایران نیست

جان بولتون : هدف دولت ترامپ تغییر نظام ایران نیست

به گزارش به نقل از تسنیم، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز شنبه منتشر شده مدعی شد که هدف دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا تغییر نظام ایران نیست.  «بولتون» در مصاحبه‌ای با یک رسانه آمریکایی در پاسخ به سوال […]


جان بولتون : هدف دولت ترامپ تغییر نظام ایران نیست


به گزارش به نقل از تسنیم، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز شنبه منتشر شده مدعی شد که هدف دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا تغییر نظام ایران نیست. 

«بولتون» در مصاحبه‌ای با یک رسانه آمریکایی در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر اینکه موضع دولت ترامپ در خصوص تغییر نظام ایران چیست، گفت: «بسیار خوب، هدف دولت این نیست. هدف ما این است که از نزدیک شدن آنها به دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری شود.»

«بولتون»، سال گذشته در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس ضمن استقبال از لفاظی‌های خصمانه ترامپ علیه ایران گفت انقلاب اسلامی ایران نباید سالگرد چهل سالگی‌اش را جشن بگیرد. 

«رکس تیلرسون»، اولین وزیر خارجه دولت ترامپ هم در یک نشست استماع مقابل کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در پاسخ به سؤال یک نماینده گفته بود که  دولت ترامپ سیاستش را کار با مخالفان داخلی در ایران برای تغییر نظام این کشور قرار داده است.

 بولتون در مصاحبه روز شنبه همچنین درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام گفت: «این توافق، از اساس در راستای منافع راهبردی آمریکا نبود و عملاً  کاری برای مهار ایران در مسیر حرکت به سلاح‌های هسته‌ای انجام نمی‌داد و مکانیسم‌های راستی‌آزمایی موثر در اختیار نداشت.»

ترامپ روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد.

«بولتون» در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند ایرانی‌ها بار دیگر به میز مذاکره برمی‌گردند گفت: «فکر می‌کنم هنگامی که تحریم‌های آمریکا آغاز شوند و روی اروپا اثر داشته باشند، ناکزیر سرمایه‌گذاری‌های تجاری آنها با ایران هم کاهش خواهد یافت و به نظرم ایرانی‌ها آن موقع با انتخاب دشواری رو به رو خواهند بود.»

بولتون اضافه کرد: «آنها دوست داشتند توافق برجام ادامه پیدا می‌کرد، زیرا تمام منافع این توافق به سمت آنها قرار داشت. هنگامی که آن منافع قطع شوند، اقتصاد آنها در وضعیت بدی قرار خواهد داشت.»


/2759/