اخبار ویژه
تبلیغات

راهی برای تقویت ارتباط با خالق / یاد خدا همراه با توجّه به خلق خدا

راهی برای تقویت ارتباط با خالق / یاد خدا همراه با توجّه به خلق خدا

به گزارش به نقل از فارس، خداوند در  آیه 110 سوره مبارکه بقره به اهمیت اقامه نماز و پرداخت زکات اشاره می‌کند و این امر را ذخیره‌ای برای آخرت انسان بیان می‌کند. در این گزارش توجه علاقه‌مندان را به شرح و توضیح این آیه […]


راهی برای تقویت ارتباط با خالق / یاد خدا همراه با توجّه به خلق خدا


به گزارش به نقل از فارس، خداوند در  آیه 110 سوره مبارکه بقره به اهمیت اقامه نماز و پرداخت زکات اشاره می‌کند و این امر را ذخیره‌ای برای آخرت انسان بیان می‌کند.

در این گزارش توجه علاقه‌مندان را به شرح و توضیح این آیه که توسط حجت‌الاسلام قرائتی در تفسیر نور بیان شده جلب می‌کنیم.بعد از اوّلین خطاب در آیه 104؛ «یا ایها الذین آمنوا»، این آیه حامل سومین دستور براى مسلمانان است.

در دستور اوّل خداوند رعایت ادب در گفت‌وگو با رسول خدا صلى الله علیه وآله را یادآور شد تا در سخن گفتن مواظب باشند بهانه و دستاویزى براى تمسخر به دست دشمنان و مخالفان ندهند. «لاتقولوا راعنا و قولوا اُنظرنا»

دستور دوّم عفو و اغماض از کینه و حسادت اهل کتاب تا زمان صدور دستور جدید بود. «فاعفوا و اصفحوا»

دستور سوّم اقامه نماز و پرداخت زکات است. در زمانى که مسلمانان در تیررس انواع کینه و حسادت‏‌ها بودند و مأمور به عفو و اغماض شده‏‌اند، لازم است رابطه‏ خودشان را با خداوند از طریق اقامه نماز و پیوند با محرومان جامعه را از طریق زکات، تقویت کنند.معمولاً دستور به نماز همراه با زکات در قرآن آمده است. یعنى یاد خدا باید همراه با توجّه به خلق خدا باشد. «اقیموا الصلوة واتوا الزکوة»

اعمال انسان، قبل از خود انسان وارد عرصه قیامت مى‏‌شود. «تقدّموا لانفسکم»

مقدار کار خیر مهم نیست، هرکس به هر مقدار مى‏‌تواند باید انجام دهد. «من خیر»

کارهاى خیر، براى قیامت محفوظ مى‏‌ماند. «تجدوه»

ایمان به نظارت الهى و پاداش در قیامت، قوى‏‌ترین انگیزه عمل صالح است. «ما تقدموا… تجدوه عند اللَّه انّ اللَّه بما تعملون بصیر»


/2759/