اخبار ویژه
تبلیغات

“کتاب” فرصتی برای اشتغال، توسعه علمی و ارتباط فرهنگی با دنیا است

“کتاب” فرصتی برای اشتغال، توسعه علمی و ارتباط فرهنگی با دنیا است

به گزارش به نقل از تسنیم، مراسم اختتامیه نمایشگاه کتاب تهران با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ برگزار شد. صالحی در این مراسم در سخنانی با اشاره به حضور معاون اول رئیس جمهور تلاش برای حوزه نشر گفت: […]


"کتاب" فرصتی برای اشتغال، توسعه علمی و ارتباط فرهنگی با دنیا است


به گزارش به نقل از تسنیم، مراسم اختتامیه نمایشگاه کتاب تهران با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ برگزار شد.

صالحی در این مراسم در سخنانی با اشاره به حضور معاون اول رئیس جمهور تلاش برای حوزه نشر گفت: در بخش ارزی به ارتباط شرایطی که در کشور بود و تلاطمی که وجود داشت بخش بین‌الملل نمایشگاه دچار مشکلاتی بود که با پیگیری‌های آقای جهانگیری حل شد و تنها نکته کوچکی وجود دارد که با تعامل ایشان حل خواهد شد. امیدواریم که ناشران خارجی به سرعت بتوانند که تفاوت ارزی خود را دریافت کنند.

وی به تاثیرات نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: نمایشگاه کتاب تهران بر اقتصاد نشر و بر دیپلماسی فرهنگی ما موثر است. همچنین نشر گرچه بخشی از بدنه فرهنگ است اما با اشتغال رابطه تنگاتنگی دارد. ما در صنعت نشر با 200 رشته شغلی مواجه هستیم. حجم نشر ایران در بردارنده عناوین متمرکز و عناوین غیرمستقیم است. وقتی نمایشنامه‌ای تولید می‌شود از دل آن نمایشنامه تئاتر بر می‌خیزد. بنابراین بحثی که ما در حوزه اشتغال نشر داریم می‌تواند حوزه نشر را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران از زاویه‌های متعددی قابل توجه است، مهمترین اتفاق فرهنگی کشور است. در هیچ فضای دیگری در این سرزمین و مرز و بوم نمی توان چنین تجمعی را مشاهده کرد، این که در دو روز گذشته براساس آمار جمعیت‌شناسی 600 هزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید داشته‌اند، در حالی که زمانی یک بازی دربی رخ می‌دهد فضای استادیوم 100 هزار نفری چنین تجمعی را تجربه می‌کند ما در دو روز گذشته نیم میلیون جمعیت را تجربه کردیم. این مایه مباهات است که مردم ما با فضای فرهنگی چنین الفتی دارند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از فضاهای مورد توجه در این سال‌های نشر این است که حوزه تسهیلات بانکی یا زیرساخت‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش شغل شود، باید مورد توجه قرار گیرد. صنعت نشر به عنوان اقتصاد محجوب شناخته شود که می‌تواند به طور جدی در ارتباط با شغل افزایی حضور جدی‌تری داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاکیدات رهبر انقلاب، دولت و رئیس جمهور بر این است که ما جریان توسعه علمی را در کشور مورد توجه قرار دهیم. توسعه علمی کشور اجزایی دارد و یکی از این اجزا تولیدات حوزه علم و کتاب‌های این حوزه است. ما در 40 سال گذشته یک میلیون و 330 هزار عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم که 667 هزار عنوان آن چاپ اول است. جریان تولید علم در کشور به گونه‌ای است که کتاب‌های علمی تعداد قابل توجهی دارند.

صالحی به صنعت نشر از دریچه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: صنعت نشر را همچنین باید از دریچه دیپلماسی فرهنگی و عمومی نیز دید. ایران از طریق صنعت نشر با جهان ارتباط برقرار می‌کند، از 22.9 درصد کتاب‌های منتشر شده طی 40 سال گذشته در بخش ترجمه است. ما از طریق ترجمه با اقصی نقاط جهان در ارتباط هستیم. کتاب خط اعتباری ما با جهان است و ما جهان را با کتاب می‌شناسیم و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. کتاب به عنوان فرصت اشتغال، توسعه علم و پل ارتباط فرهنگی است.

در ادامه محسن جوادی، رئیس نمایشگاه کتاب تهران گفت: کتاب اعتبار زیادی دارد و ما به خاطر کتاب و برای کتاب دیروز میزبان رهبر انقلاب بودیم و خوشحالیم امروز میزبان معاون اول رئیس جمهور هستیم.

وی با اشاره به شعار ” نه به کتاب نخواندن” افزود: ما به جای اینکه به فواید کتاب خواندن فکر کنیم ترجیح دادیم به این فکر کنیم که چرا کتاب نمی خوانیم؟ امیدواریم دلایلش روشن شود و مسیر تسهیلات و فعالیت های دولت برای اینده مشخص شود.

وی با اشاره به رشد 20 درصدی استقبال از نمایشگاه گفت: 570 هزار عنوان در نمایشگاه کتاب عرضه شده است

امیرمسعود شهرام نیا قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران نیز به عنوان آخرین سخنران در این مراسم در سخنانی به حضور 2100 ناشر در این دوره نمایشگاه اشاره کرد و گفت: جابه جایی نمایشگاه موجب شد تا ما شااد استقبال خوب باشیم نمایشگاه کتاب تهران پرمخاطب ترین نمایشگاه در دنیاست.


/2759/