اخبار ویژه
تبلیغات

مؤمنانی که قرآن آنها را بی‌ایمان خطاب می‌کند / خواستگاه کلمه منافق

مؤمنانی که قرآن آنها را بی‌ایمان خطاب می‌کند / خواستگاه کلمه منافق

به گزارش به نقل از فارس، خداوند در آیه هشتم سوره مبارکه بقره به گروهی از مردم اشاره می‌کند که با وجود اقرار به ایمان به خدا و روز قیامت مؤمن نیستند. در ادامه شرح و توضیحی کوتاه از این آیه برگرفته از «تفسیر […]


مؤمنانی که قرآن آنها را بی‌ایمان خطاب می‌کند / خواستگاه کلمه منافق


به گزارش به نقل از فارس، خداوند در آیه هشتم سوره مبارکه بقره به گروهی از مردم اشاره می‌کند که با وجود اقرار به ایمان به خدا و روز قیامت مؤمن نیستند.

در ادامه شرح و توضیحی کوتاه از این آیه برگرفته از «تفسیر نور» حجت‌الاسلام قرائتی تقدیم می‌شود.«»در آغاز این سوره، براى معرّفى مؤمنان چهار آیه و براى شناسایى کفّار دو آیه آمده است. از آیه 8 تا 20  گروه سومى را معرّفى مى‏‌کند که منافق هستند. اینان نه ایمان گروه اوّل را دارند و نه جرأت و جسارت گروه دوم را در ابراز کفر. منافق، همانند موش صحرایى است که براى لانه‏‌اش دو راه فرار قرار مى‏‌دهد، یکى از آن دو را باز مى‏‌گذارد و از آن رفت و آمد مى‏‌کند و دیگرى را بسته نگه مى‏‌دارد. هر گاه احساس خطر کند با سر خود راه بسته را باز کرده و مى‏‌گریزد. نام سوراخ مخفى موش «نافقاء» است که کلمه منافق نیز از همین واژه گرفته شده است.

گرچه مراد از نفاق در این آیات، کفر در دل و اظهار ایمان است، ولى در روایات نفاق، داراى معناى گسترده‏اى است که هرکس زبان و عملش هماهنگ نباشد، سهمى از نفاق دارد. در حدیث مى‏‌خوانیم: اگر به امانت خیانت کردیم و در گفتار دروغ گفتیم و به وعده‏‌هاى خود عمل نکردیم، منافق هستیم گرچه اهل نماز و روزه باشیم.

نفاق، نوعى دروغِ عملى و اعتقادى است و ریاکارى نیز نوعى نفاق است.1- ایمان، یک مسئله قلبى است و به اظهارات انسان بستگى ندارد. «مَا هُم بِمُؤْمِنِینَ»

2- اساس ایمان، ایمان به مبدأ و معاد است. «ءَامَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْیَوِمِ الاَْخِرِ»

3- خداوند از درون انسان، آگاه است. «وَمَا هُم بِمُؤْمِنِینَ»


/2759/