در میان ارزش های تغذیه ای که بدن بیشتر از بقیه به آن احتیاج دارد ،پروتئین در رتبه اول قرار دارد.بر اساس تحقیقات انجام شده در جهان حدود ۱ میلیون نفرا به کمبود پروتئین دچار هستند.بسیار آسان است که متوجه شوید بدن شما به پروتئین احتیاج دارد.خوشبختانه بدن شما زمانیکه دچار کمبود پروتئین می شود آن را به خوبی با علائمی نشان می دهد. کمبود پروتئین می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی در بدن شما شود.براساس تحقیقات انجام شده، کمبود پروتئین در مناطق آسیای جنوبی و آفریقا بالاست که به لحاظ تغذیه ای فاقد آن هستند.

 

 کمبود پروتئین

۱-افزایش اشتها

اگر در طول روز دائما احساس گرسنگی می کنید ،این عامل می تواند نشانه از کمبود پروتئین در بدن شما باشد.در صورت ادامه می توانید به پزشک مراجعه کنید.

 کمبود پروتئین

۲-مشکلات ذهنی

ضعف حافظه، عدم تمرکز و مشکلات یادگیری می تواند علت اصلی کمبود پروتئین باشد.اگر شما دارای چنین مشکلاتی به صورت دائم هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳-بی خوابی

یکی از عوامل نشان دهنده کمبود پروتئین در بدن بی خوابی است.برای رفع این مشکل سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب از مواد غذایی حاوی پروتئین مصرف کنید.

۴-ریزش موها

۹۰٪ موها  از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است.به همین دلیل کمبود پروتئین در بدن می تواند سبب مشکلات ریزش و ضعیف شدن موها می گردد.

۵-چرب شدن کبد

یکی از مشکلاتی که به دلیل کمبود ویتامین در بدن رخ می دهد ،چرب شدن کبد است.در صورت عدم درمان ممکن است سبب نارسایی و التهاب کبد گردد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که برای درمان چرب شدن کبد به دکتر مراجعه کنید.

 کمبود پروتئین

۶-درد استخوان

کمبود پروتئین در بدن سبب دردهای استخوانی می گردد.اگر این مشکل در شما به صورت مداوم ادامه دارد حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

 کمبود پروتئین

۷-شکستن استخوان

کمبود پروتئین همچنین باعث شکستگی در استخوان ها می گردد.با کمبود پروتئین در بدن استخوان ها ضعیف می شوند و به راحتی دچار شکستگی می شوند.

 کمبود پروتئین

۸-مشکلات در ناخن ها

در میان مشکلات سلامتی به دلیل کمبود پروتئین، مشکلات ناخن و پوست نیز دیده می شود.به همین دلیل در ناخن ها مشکلاتی مانند زرد شدن ناخن ها ،شکستگی و … رخ می دهد.

 

 کمبود پروتئین

منبع: آوای سلامت