اخبار ویژه
تبلیغات

ژنرال‌های ارشد صهیونیست : آینده اسرائیل در لبه پرتگاه است / خطر موجودیت ما را تهدید می‌کند

ژنرال‌های ارشد صهیونیست : آینده اسرائیل در لبه پرتگاه است / خطر موجودیت ما را تهدید می‌کند

به گزارش به نقل از تسنیم،  به نقل از پایگاه خبری عربی12 نوشت : سه ژنرال بلندپایه رژیم صهیونیستی درباره وقوع سناریوهای تیره‌وتار درباره آینده این رژیم در سایه آنچه آن را “شکاف‌های بزرگتر بین اقشار اجتماعی” در درون فلسطین اشغالی توصیف کردند؛ هشدار دادند. […]


ژنرال‌های ارشد صهیونیست : آینده اسرائیل در لبه پرتگاه است / خطر موجودیت ما را تهدید می‌کند


به گزارش به نقل از تسنیم،  به نقل از پایگاه خبری عربی12 نوشت : سه ژنرال بلندپایه رژیم صهیونیستی درباره وقوع سناریوهای تیره‌وتار درباره آینده این رژیم در سایه آنچه آن را “شکاف‌های بزرگتر بین اقشار اجتماعی” در درون فلسطین اشغالی توصیف کردند؛ هشدار دادند. آنها این وضعیت را خطرناکتر از جنگی کلاسیک توصیف کردند که ممکن است علیه رژیم صهیونیستی صورت گیرد.

این ژنرال‌ها با اشاره به افول بیشتر قدرت آمریکا در دهه‌های پیشِ‌رو و روی کار آمدن قدرت‌های بزرگ جهانی اذعان کردند که رژیم صهیونیستی بدون حمایت آمریکا توان ادامه حیات ندارد و دیگر از آن حمایت بین المللی دهه‌های اول تشکیل این رژیم نیز خبری نیست.

“آهارون لابیدوت” نویسنده و تحلیلگر صهیونیست که با “یتسحاق نیر” و “اریک چرنیاک” از افسران بلندپایه نیروی هوایی و “میشکا بن دیوید” از مأموران سابق موساد مصاحبه کرد، به روزنامه صهیونیستی “اسرائیل الیوم” گفت: “این سه فرد در سال‌های اخیر چندین کتاب را منتشر کرده‌اند که بدترین سناریوهای احتمالیِ تهدیدکنندهِ اسرائیل را روایت می‌کند. مبنای مشترک همه آنها، از پیش‌بینی‌های بسیار دشوار در ارتباط با آینده اسرائیل تا مرحله تهدید موجودیت آن را شامل می‌شود”.

این نویسنده افزود: “اسرائیل قبل از جنگ اکتبر سال 1973 میلادی شاهد انتشار چنین کتاب‌هایی بود؛ یعنی زمانی که به سطح بی‌سابقه‌ای از ناامیدی و یأس رسیده بود و شکست نظامی و مسئله بودن یا نبودن اسرائیل، در درون فکر اسرائیلی‌ها رخنه کرده بود. این وضعیت بستر مناسبی را برای ظهور ادبیات یأس و ناامیدی ایجاد کرد و حال سؤال این است که آیا امروز نیز اسرائیل در چنین مرحله‌ای به‌سرمی‌برد؟”.

بن‌دیوید در کتابش با عنوان “کوسه سفید” که چند ماه پیش منتشر شد، داستان یک نظامی رژیم صهیونیست در گذرگاه بیت‌حانون (ایریز) را روایت می‌کند و می‌گوید: “رؤوبین یکی از نگهبانان گذرگاه ایریز در شمال نوار غزه است که با افسر مستقیم خود تلفنی صحبت می‌کند و می‌گوید: .

آهارون لابیدوت نویسنده و تحلیلگر صهیونیست ادامه داد: “این سه افسر پیشینه امنیتی و نظامی طولانی دارند و جالب است که هریک از آنها از دیدگاه خود معتقد است که فاجعه برای اسرائیل در راه است. آنها معتقدند که می‌توان از زاویه ژئوپولیتیکِ گسترده‌ای به اسرائیل نگاه کرد اما اگر همچنان تکیه اسرائیل به آمریکا باشد، بعد از مدتی خود را در لبه پرتگاه خواهد دید”.

این سه ژنرال صهیونیست معتقدند: “درگیری با فلسطینی در درون خود، تهدید خطرناکی دارد. این تهدید، پیوستن فلسطینی‌های اراضی 48 به این درگیری است. چه‌بسا نگرانی از پیوستن آنها به فهرست دشمنان اسرائیل وجود داشته باشد؛ با وجود اینکه جبهه داخلی اسرائیل برای چنین سناریوی ترسناکی خواه در سطح سیاسی یا نظامی آماده نیست”.

به‌نوشته روزنامه صهیونیستی “اسرائیل الیوم”،.

آهارون لابیدوت نویسنده و تحلیلگر صهیونیست به‌نقل از بن‌دیوید گفت: “نگرانی من این است که اسرائیل ــ با وجود برتری نظامی و اقتصادی و ویژه بر همه کشورهای عربی ــ به چند دلیل اساسی و ریشه‌ای در مسیر پرتگاه حرکت می‌کند، اما در مقابل، نمی‌بینیم که حمایتی بین المللی از اسرائیل ــ آن‌طور که در دهه‌های اولیه عمر آن وجود داشت ــ صورت بگیرد؛ بلکه به‌عکس می‌بینیم که سازمان‌هایی نظیر “بی‌دی‌اس” (جنبش جهانی تحریم و خارج کردن سرمایه‌گذاری‌ها و اعمال مجازات علیه رژیم صهیونیستی) موفقیت‌هایی علیه ما کسب می‌کنند و نگران هستم که به روزی برسیم که جهان به نبود ما در نقشه تن داده و آمادگی خود را برای عدم بقای اسرائیل نشان دهد؛ به این دلیل که هزینه‌ای که در مقابل این گزینه خواهد پرداخت، زیاد نخواهد بود”.

وی افزود: “روسیه و چین با ما نیستند. آمریکا با رئیس جمهوری بی‌ثبات ممکن است از ما روی برگرداند اما در این نزدیکی نیز.

اما ژنرال اسحاق نیر به‌نوبه خود معتقد است که “اسرائیل وجود فیزیکی روی زمین ندارد و بدون حمایت بین المللی و جهانی واضح نمی‌تواند ادامه بقا دهد”.

وی معتقد است: آمریکا “که در اواخر قرن بیستم تنها قدرت بزرگ جهان بود؛ امروز خود را در وضعیت پس‌رفت می‌بیند. این امر ممکن است 20 تا 30 سال طول بکشد اما اتفاق خواهد افتاد. قدرت بزرگ آتی در شرق است؛ جایی که چین وجود دارد و چه‌بسا این قدرت هند باشد”.

این ژنرال افزود: .

از سوی دیگر، ژنرال اریک چرنیاک به‌طور خاص از تفاوت‌ها و شکاف‌های جامعه اسرائیل ابراز نگرانی کرد و گفت: “زیرا وضعیت اجتماعی و سیاسی بسیار سست است و این نگرانی وجود دارد که با گذر زمان رنگ و بوی افراط‌گرایی به خود بگیرد. شکاف‌ها در درون گروه‌های متعدد اجتماعی وجود دارد و اختلافاتی بین دولت و مراجع مجری قانون در جریان است و تلاش برای خدشه وارد کردن به دستگاه قضایی وجود دارد؛ با وجود اینکه من نگرانی کمتری از تهدید نظامی دارم”.

وی اشاره کرد: “ممکن است تحولات غیرقابل پیش‌بینی اتفاق بیفتد؛ از جمله بازگشت اخوان المسلمین به قدرت در مصر. امروز اسرائیل کنترلی بر میزان حضور ارتش مصر در سینا ندارد و به‌خاطر مبارزه با گروه‌های تروریستی، اسرائیل از ارتش مصر حمایت می‌کند اما اگر اخوان المسلمین به قدرت در مصر بازگردد؛ می‌توانم بگویم که ما ارتش مصر را با قدرت یکسان با ارتش اسرائیل خواهیم دید که ورود به سینا را آغاز خواهد کرد و این امر چهره نظامی بین نیروهای دو ارتش را تغییر خواهد داد”.

این ژنرال اذعان کرد:

چرنیاک از سخن گفت که رژیم “اسرائیل در آن به‌سرمی‌برد”.

وی گفت که “اسرائیل همزمان باید توسعه دستاوردهای خود باید راه‌حل‌هایی برای اوضاع ژئوپولیتیکی که آن را تهدید می‌کند، بیابد”.


/2759/