آشنایی با راجر فدرر قهرمانی پیر نشدنی تاریخ تنیس

اگر صحبت از تنیس جهان می شود، بی شک کسی پرافتخارتر و بزرگتر از این مرد سوییسی نیست، راجر فدرر .

چیزهای زیادی درباره سوییس نمی دانیم، ساعت های کوکو، ساعت مچی های گرانقیمت و برنامه دقیق راه آهن و … نه بیشتر اما کشور واقع در رشته کوه آلپ یک پسر محبوب دارد که نگاه ها را تغییر داده؛ راجر فدرر.

پیتر پن تنیس مردان، ماشین زمان خود را به روتردام برد و با پیروزی 2 بر یک مقابل روبین هاس هلندی به نیمه نهایی مسابقات ABN AMRO صعود کرد. با این پیروزی و صعود او برای نخستین بار بعد از نوامبر 2012 به صدر جدول رده بندی جهانی برترین تنیسورها راه یافت. این پدر 36 ساله دوجفت دوقلو حالا مسن ترین بازیکنی است که نفر اول تنیس جهان شده و جانشین آندره آغاسی شده که در سال 2003 در 33 سالگی نفر اول جهان شد. تنها این رکورد ثبت نشده و فاصله 5 سال و 106 روز میان دو بار قرار گرفتن در صدر جدول رده بندی جهانی نیز بی سابقه است. او نخستین بار در سال 2004 مرد شماره یک جهان شده و با توجه به اینکه آخرین بار در سال 2018 به چنین جایگاهی دست یافته، صاحب رکورد طولانی ترین فاصله شده و رکورد رافائل نادال را شکسته، رقیب همیشگی اش که با صعود به نیمه نهایی مسابقات هلند کنارش زده.

از سال 2012 که فدرر رتبه اول خود را از دست داد و خیلی ها فکر کردند او دیگر اوج نمی گیرد، نوواک جوکوویچ، نادال و اندی ماری دورانی طولانی در صدر جدول قرار گرفته اند اما با افت این مثلث و رقابت شان با یکدیگر، فدرر خودش را بالا کشید و حالا بعد تازه ای به تنیس بخشیده.

راجر فدرر

تاریخ سازی اسطوره سوییسی تنیس 

او یکی از بهترین بازگشت های تاریخ ورزش در سنین بالا را رقم زده. ماه گذشته برای دومین سال متوالی قهرمان اوپن استرالیا شد و رکوردش در گرنداسلم ها را به 20 قهرمانی افزایش داد؛ بعد از کن راس ول که در سال 1972 قهرمان ملبورن شد، فدرر مسن ترین فاتح نخستین گرنداسلم فصل محسوب می شود. در واقع او بعد از جشن تولد 35 سالگی اش که برای بسیاری از ورزشکاران بخصوص در ورزش پرتحرک و دشوار تنیس پایان دوران حرفه ای به شمار می رود، اوج گرفته و از 5 گرنداسلم سه تا را برده و کسانی که به دنبال عمر جاودان و جوانی ابدی می گردند، واقعا باید DNA فدرر را مورد بررسی قرار دهند. فدرر اما با وجود جادوی منحصر به فردی که بازیکنان دیگر تنها می توانند رویایش را در سر داشته باشند، در مورد توانایی اش برای پشت سر گذاشتن سختی های فرآیند پا به سن گذاشتن به دنبال توجیهی کاربردی و عاقلانه است. وقتی او در سال 2016 دچار مصدومیت زانو شد و به اجبار مدتی به حاشیه رفت، نتوانست در اوپن فرانسه شرکت کند و به رکورد 65 حضور متوالی در گرنداسلم ها پایان داد اما تصمیم درستی گرفت.

همان سال در ویمبلدون بازی کرد و با زحمت بسیار تا نیمه نهایی رفت اما بعد از آن فصل خودش را پایان داد و فرمولی پیدا کرد که از زانو و کمرش مراقبت کند و از آن مهم تر فرصتی دوباره پیدا کند تا صفحاتی طلایی به کتاب حرفه خود بیفزاید.

توجه به کیفیت و نه کمیت اساس آن بود و او در سال 2017 در 12 تورنمنت شرکت کرد که در 7 تا قهرمان شد از جمله اوپن استرالیا، ویمبلدون که با هشتمین قهرمانی اش رکورد زد و مسابقات مسترز مهمی مثل ایندین ولز، میامی و شانگهای.

او چند روز قبل در شهر بندری هلند گفت:«فلسفه من این است که هر وقت آماده ام بازی کنم. کاری که من سال گذشته کردم و آنچه رافائل نادال انجام می دهد، چیزی سبکتر از یک برنامه معمولی است اما به دیگران نشان می دهد که با کمی سختکوشی و تمرین بیشتر شما بازیکن متفاوت و بهتری می شوید. امیدوارم این ترس را از بین برده باشم، این اتفاق مثبتی است که جاافتادنش زمان می برد.»

برای یک ورزشکار که به نظر می رسد تیک تیک ساعت با عجله او را به پایان سوق می دهد، گفتن این حرف ها آسان است اما سی و چند ساله های دیگر مثل نادال، ماری و جوکوویچ از این حرف های عاقلانه درس های خوبی می گیرند

راجر فدرر

راجر فدرر بزرگترین تنیسور تاریخ 

آغاز تنیس حرفه ای راجر فدرر

رقابت های تنیس میلان اولین رقابت های جهانی بود که فدرر توانست به قهرمانی در آن دست یابد. فتح این رقابت ها در سال 2001 برای راجر محقق شد و این آغازی برای قهرمانی های پیاپی او بود..فدرر تا 16 سالگی مدام مصدوم بود و نمی توانست خوب و مرتب به تمرین بپردازد. اما سرانجام با بهبود مصدومیت هایش توانست در سال 1998 به دنیای حرفه ای تنیس وارد شود و به اتحادیه تنیسورهای حرفه ای جهان بپیوندد. رویارویی وی با بیون بورگ در اوایل ورودش به جمع حرفه ای ها که با شکست راجر همراه بود درس های بزرگی به وی داد و پس از شکست از این قهرمان پر آوازه آن سال ها، فدرر در مسیر پیشرفت قرار گرفت. راجر در سال 1998 وارد تیم جام دیویس سوئیس شد و در حالی که کم سن و سال ترین عضو تیم سوئیس بود بعنوان بهترین تنیسور تیم برگزیده شد.

درآمد راجر فدرر

راجر فدرر در مجموع پُردرآمدترین بازیکن جهان است. او در مجله فوربز از سال 2012 تا 2016 به ترتیب به عنوان پنجمین، دومین، هفتمین،پنجمینو چهارمین  ورزشکار پردرآمد معرفی شده است.از سال 1998 که به جمع حرفه ای ها پیوسته تاکنون 45 میلیون دلار جایزه گرفته است و به غیر از سال نخست بطور میانگین سالی چهار و نیم میلیون دلار درآمد دارد. نکته مهم اینکه، فدرر با شکستن رکورد جوایز نقدیِ پیت سمپراس، هم اکنون از این حیث نیز، در صدر موفّق ترین تنیس بازان جهان جای دارد.در سال 2013 پردرآمدترین بازیکن تنیس شد. او سالیانه 40 تا 50 میلیون یورو از محل جوایز و اسپانسرهایش، از جمله نایکی، کردیت سوئیس و رولکسدرآمد دارد.

راجر فدرر مسن ترین مرد شماره یک تنیس جهان