مواد لازم:

گوشت چرخ کرده‌: 200 گرم
سیب زمینی آب‌پز‌: 3 عدد
پیاز‌: 1 عدد
جعفری‌: 3 قاشق غذاخوری
نمک، زردچوبه و فلفل‌: به مقدار کافی
نان لواش‌: 6 عدد

طرز تهیه:

* پیاز رنده شده را با گوشت مخلوط کرده و در کمی روغن سرخ می‌کنیم. سپس نمک، زردچوبه و فلفل (سمبوسه معمولاً تند است، ولی شما مقدار فلفل را طبق ذائقه خودتان اضافه کنید) و یک فنجان آب در گوشت سرخ شده می‌ریزیم و می‌گذاریم تا گوشت بپزد. سیب‌زمینی پخته را رنده کرده و با جعفری خرد شده به گوشت اضافه می‌کنیم.
* در صورت تمایل می‌توانید از قارچ هم استفاده کنید. نان لواش را که بهتر است کمی خمیر باشد، به صورت نوارهای باریکی می‌بریم و در ابتدای نوار، از مایه سمبوسه روی نان می‌گذاریم و به شکل مثلثی می‌پیچیم (طرز پیچیدن نان سمبوسه: نان را به صورت مستطیل می‌بریم و در گوشه چپ، مقداری از مواد را می‌گذاریم. سپس گوشه نان را روی مواد می‌آوریم). در ظرف گودی روغن می‌ریزیم و وقتی داغ شد، سمبوسه‌ها را در آن سرخ می‌کنیم.
* برای سبزی سمبوسه می‌توانید از سبزیهای معطر هم استفاده کنید. همین طور اگر تخم گشنیز به آن اضافه کنید، خوشمزه و معطر می‌شود. (تخم گشنیز یک قاشق غذاخوری) با 6 عدد نان لواش، 18 عدد سمبوسه درست می‌شود. این سمبوسه‌ها را می‌توانید با سس گوجه‌فرنگی میل نمایید.

چند نکته:

* مراقب باشید که نان لواش در حین بپچیدن خشک نشود. برای این منظور می‌توانید نان‌ها را یکی یکی از کیسه درآورده و اضافی آن را درون کیسه قرار دهید تا نرم باقی بماند.
* نان را به صورت مستطیل می‌بریم و در گوشه چپ، مقداری از مواد را می‌گذاریم، سپس گوشه نان را روی مواد می‌آوریم؛ این طوری یک ضلع مثلث ساخته می‌شود. در مرحله بعد باید ضلع دیگر آن را بسازیم. در نتیجه نان سمت راست را روی مواد می‌آوریم. بدین‌ترتیب ما دو ضلع از مثلث را ساخته‌ایم. اگر دقت کنید، دو ضلع بالایی مثلث را داریم. ولی مثلثان ضلع پایینی ندارد. در نتیجه میزان نان باقیمانده که در پایین مثلث دیده می‌شود را از زیر مثلث رد می‌کنیم تاضلع سوم ساخته شود. به این ترتیب سه ضلع ایجاد شده و یک تکه اضافه نان هم داریم. می‌توانید آن را روی سمبوسه بیاورید.
* اگر به سمبوسه‌های حاضری نگاه کنید، معمولاً یک تکه نان اضافه هم روی آن قرار دارد. امیدواریم با تهیه این سمبوسه خوشمزه لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.
منبع مقاله :
رضایی، شیما؛ (1395)، چی بپزیم؟، ساری: انتشارات پارسی سرا، چاپ اول